Forum Gündemi:

Foruma Üye Bir Çok Firmadan Fiyat Teklifi Almak İster misiniz ?

Çalışmalarımız devam etmektedir. En kısa sürede Foruma Kayıtlı Tüm Firmalarımız Dahilinde HIZLI TEKLİF AL sistemimiz ücretsiz olarak AKTİF duruma getirilecektir.


Konu Başlığı : Saç Ekiminin Tarihçesi - Geçmişten Günümüze Saç Ekimi

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : CanKutlu
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yönetici
*******
13
mesajlar
13
konular
1
REP PUANI
Administrator
12-02-2020
(Kayıt Tarihi)
gizli
(Cinsiyet)
#1
Lightbulb  14-02-2020, Saat: 10:45
SAÇ EKİMİ VE TARİHÇESİ 


Saç ekimi uygun bir anlatımla; başın arka tarafında enseye doğru olan bölgelerinden alınan saç kökünün saçsız bölgeye nakili şeklinde özetlenebilir.

Tarihte 1820’li yıllarda denenen saç ekimi, birçok başarısız yöntem ve araştırmalara konu olmuştur. Saç ekimi ilk defa, 1922 yılında, Diegonbach (bilim insanı) tarafından gerçekleştirilmiştir ancak başarısız olmuştur.

Diegonbach’ın saç nakli çalışmasından sonra, 1926 yılında, Hunt Kelligen,saçsız alanlarda saç büyümesi gözlenebileceğinden bahsetmiş, saçlı alanlardaki saçların o bölgeye kaydırılabileceğini ve başarı sağlanabileceğini anlatmıştır.

1931 yılında, Passot tarafından, ilk saç hücreleri tanımlanmıştır.Bu tanımlama, Hunt Kelligen’in teorisilerinin üzerine yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.
Modern saç ekiminin temeli 1952 yılında greftler ile tedaviye başlanması ile ortaya çıktı.

Bu keşfin ardından, 1971 yılında, kare şeklinde greftler kullanmaya başladılar, 1984 yılında saçlı dokunun genişletilmesi ile tedavi yöntemleri uygulanmaya başlandı.

Bu dönemde, çok farklı teknikler de denendi. Özellikle 1984 yılından sonra çıkan, kafa derisini gerdirme, kafa derisini esnetme gibi yöntemlerden başka, makrografting ve flep yöntemleri de denendi.

Kafa derisi gerdirme yöntemini uyguladıklarında, kafa derisi genişletilerek, genişletilen saçlı bölgelere ekim yapılırdı. Bu yöntemde görüntü bozuklukları izler ve acı oluşurdu.

Flep yönteminde ise, saçlı alanların dokusu, saçsız alan dokusuna nakil edilerek dikim yapılırdı. Bu yöntemde çok acı hissedililir ve görüntü bozuklukları yaşanırdı.

Tüm bu operasyonların ardından günümüzde FUT ve FUE tekniği geliştirildi sonrasında acısız, ağrısız, başarılı sonuçlar elde edilmeye başlandı. Son teknoloji sayesinde, oldukça doğal sonuçlar elde edildi.
Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi